35RX30470MSG10X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 517
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 243.516
Datasheet
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C
35RX30470MSG10X20
DigiKey Part Number
35RX30470MSG10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RX30470MSG10X20
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35RX30470MSG10X20 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
960 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
73 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C