PCMC063T-1R5MN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 1.108
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 5.683
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 920
Pulse Electronics
Eaton - Electronics Division
In Stock: 40
1.5 µH Unshielded Inductor 9 A 15mOhm Max Nonstandard
PCMC063T-1R5MN
DigiKey Part Number
408-1104-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCMC063T-1R5MN
Description
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)