VEU331M1ETR-1010S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 150
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6.059
Datasheet
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
VEU331M1ETR-1010S
DigiKey Part Number
4403-VEU331M1ETR-1010STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEU331M1ETR-1010S
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
448 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C