RXW151M2ABK-1325S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.357
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 390
Datasheet
150 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
RXW151M2ABK-1325S
DigiKey Part Number
4403-RXW151M2ABK-1325S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW151M2ABK-1325S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
355 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
710 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C