RA-220M2ABK-0811S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Chemi-Con
KEMET
KEMET
Nichicon
Nichicon
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
RA-220M2ABK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RA-220M2ABK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA-220M2ABK-0811S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
182.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C