LSR391M2G---3045S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
Rubycon
In Stock: 195
TDK
TDK
In Stock: 194
In Stock: 300
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 306mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSR391M2G---3045S
DigiKey Part Number
4403-LSR391M2G---3045S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSR391M2G---3045S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.528 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
306mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C