LSK391M2G---3045S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 300
Datasheet
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 210
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 138
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chinsan (Elite)
In Stock: 74
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK391M2G---3045S
DigiKey Part Number
4403-LSK391M2G---3045S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK391M2G---3045S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.988 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C