400MXC390MEFCSN30X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
In Stock: 195
Chemi-Con
In Stock: 96
Chemi-Con
In Stock: 1
Nichicon
Nichicon
In Stock: 34
Upgrade
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
400MXC390MEFCSN30X45
DigiKey Part Number
400MXC390MEFCSN30X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXC390MEFCSN30X45
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXC390MEFCSN30X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.17 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C