LSK331M2P---3535S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 83
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 208
330 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK331M2P---3535S
DigiKey Part Number
4403-LSK331M2P---3535S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK331M2P---3535S
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.526 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C