LSG331M2W---2555S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 89
TDK
In Stock: 406
TDK
In Stock: 295
Chemi-Con
In Stock: 198
Nichicon
In Stock: 238
Chinsan (Elite)
In Stock: 68
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG331M2W---2555S
DigiKey Part Number
4403-LSG331M2W---2555S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG331M2W---2555S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP IN
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9305 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C