LSG121M2G---2230S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
Rubycon
In Stock: 119
In Stock: 368
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.659Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG121M2G---2230S
DigiKey Part Number
4403-LSG121M2G---2230S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG121M2G---2230S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP IN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
620 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
886.6 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.659Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C