LHM271M2W---2550S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 200
TDK
TDK
In Stock: 874
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 700
In Stock: 500
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 737mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LHM271M2W---2550S
DigiKey Part Number
4403-LHM271M2W---2550S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHM271M2W---2550S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.722 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
737mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C