STTH30R04WY is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 308
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 866
Diode 400 V 30A Through Hole DO-247
STTH30R04WY
DigiKey Part Number
497-14178-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30R04WY
Description
DIODE STANDARD 400V 30A DO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 400 V
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
DO-247
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 30 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)