LD2985AM28R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 7.179
Texas Instruments
In Stock: 2.038
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LD2985AM28R
DigiKey Part Number
LD2985AM28R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD2985AM28R
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA