BZW50-39BRL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 348
Datasheet
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 870
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 788
90V Clamp 667A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
BZW50-39BRL
DigiKey Part Number
BZW50-39BRL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW50-39BRL
Description
TVS DIODE 39VWM 90VC R6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZW50-39BRL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
667A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
2400pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
39V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
43.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
90V