74LCX240TTR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 4.295
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 7.804
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 421
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
74LCX240TTR
DigiKey Part Number
74LCX240TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LCX240TTR
Description
IC BUFF 2V/3.6V 20-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)