CWD24125 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Sensata-Crydom
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Crouzet
In Stock: 9
Datasheet
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
CWD24125
DigiKey Part Number
CC2424-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWD24125
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CWD24125 Models
Category
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
125 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C