TCSD-20-D-12.00-01-N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SAM8544-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCSD-20-D-12.00-01-N |
Description | CABLE ASSEM 2MM 40POS F-F 12" |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 1.00' (304.80mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TCSD-20-D-12.00-01-N Models |
Category | Pitch - Cable 0.039" (1.00mm) |
Manufacturer Samtec Inc. | Length 1.00' (304.80mm) |
Connector Type Socket to Socket | Cable Termination IDC |
Number of Positions 40 | Contact Finish Gold |
Number of Rows 2 | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Pitch - Connector 0.079" (2.00mm) | Base Product Number |