450MXH150M25X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 112
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 114
Direct
Chemi-Con
In Stock: 390
Upgrade
In Stock: 1.418
Nichicon
In Stock: 878
Nichicon
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
450MXH150M25X25
DigiKey Part Number
450MXH150M25X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXH150M25X25
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXH150M25X25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C