LKX2W151MESA25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 878
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 114
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 390
Upgrade
In Stock: 1.418
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 112
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKX2W151MESA25
DigiKey Part Number
LKX2W151MESA25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKX2W151MESA25
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKX2W151MESA25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C