450MXC100MEFC25X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 149
Nichicon
In Stock: 222
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 520
TDK
In Stock: 520
In Stock: 486
Chemi-Con
In Stock: 400
KEMET
In Stock: 100
In Stock: 282
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450MXC100MEFC25X30
DigiKey Part Number
450MXC100MEFC25X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXC100MEFC25X30
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXC100MEFC25X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
966 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C