450LSQ1000MNB51X83 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 27
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C
450LSQ1000MNB51X83
DigiKey Part Number
1189-1949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450LSQ1000MNB51X83
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.72 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C