400USG470MEFC30X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 60
Parametric Equivalent
TDK
TDK
In Stock: 514
In Stock: 302
In Stock: 254
Chemi-Con
In Stock: 200
Chemi-Con
In Stock: 200
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
400USG470MEFC30X40
DigiKey Part Number
400USG470MEFC30X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400USG470MEFC30X40
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400USG470MEFC30X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.346 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C