400MXH120MEFC22X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 120
Chemi-Con
In Stock: 173
Upgrade
Upgrade
In Stock: 193
TDK
In Stock: 634
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
400MXH120MEFC22X25
DigiKey Part Number
400MXH120MEFC22X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXH120MEFC22X25
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXH120MEFC22X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.288 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C