420MXH120MEFCSN22X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 193
TDK
TDK
In Stock: 693
Nichicon
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
420MXH120MEFCSN22X25
DigiKey Part Number
420MXH120MEFCSN22X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420MXH120MEFCSN22X25
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420MXH120MEFCSN22X25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
420 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C