400MXC120MEFC22X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 195
Chemi-Con
In Stock: 199
Chemi-Con
In Stock: 173
Nichicon
In Stock: 240
Upgrade
In Stock: 400
Upgrade
In Stock: 400
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
400MXC120MEFC22X35
DigiKey Part Number
400MXC120MEFC22X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXC120MEFC22X35
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXC120MEFC22X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C