35ZLJ1500MGC16X20
DigiKey Part Number
1189-1628-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-1628-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLJ1500MGC16X20
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35ZLJ1500MGC16X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.998 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.33 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C