35ZL470MEFC10X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 1.428
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6.000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 716
In Stock: 676
Direct
Chemi-Con
Upgrade
TDK
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 159
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 987
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
35ZL470MEFC10X20
DigiKey Part Number
1189-3964-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZL470MEFC10X20
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35ZL470MEFC10X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.001 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
23 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C