35SEV10M5X5.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 2.509
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3.337
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 423
Nichicon
In Stock: 637
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
35SEV10M5X5.5
DigiKey Part Number
1189-35SEV10M5X5.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35SEV10M5X5.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35SEV10M5X5.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SEV10M5X5.5
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35SEV10M5X5.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C