350MXC120MEFCSN22X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 119
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 368
In Stock: 200
In Stock: 199
Direct
Chemi-Con
Direct
Nichicon
In Stock: 210
120 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
350MXC120MEFCSN22X30
DigiKey Part Number
350MXC120MEFCSN22X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350MXC120MEFCSN22X30
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
350MXC120MEFCSN22X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C