16SGV330M8X10.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 64
Datasheet
In Stock: 490
In Stock: 1.950
In Stock: 313
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 786
Direct
KEMET
In Stock: 0
Nichicon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Panasonic Industry
In Stock: 19
In Stock: 70
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
16SGV330M8X10.5
DigiKey Part Number
16SGV330M8X10.5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SGV330M8X10.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16SGV330M8X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
348 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C