16SEV10M4X5.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 2.291
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 15.500
Datasheet
Similar
In Stock: 529
Direct
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
Nichicon
Nichicon
Upgrade
KEMET
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
16SEV10M4X5.5
DigiKey Part Number
1189-16SEV10M4X5.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SEV10M4X5.5
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16SEV10M4X5.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
37.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C