160MXC680MEFCSN22X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 464
Nichicon
In Stock: 208
Nichicon
In Stock: 201
In Stock: 177
680 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
160MXC680MEFCSN22X40
DigiKey Part Number
160MXC680MEFCSN22X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160MXC680MEFCSN22X40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160MXC680MEFCSN22X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.61 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C