10SGV33M5X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4.179
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 441
33 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
10SGV33M5X6.1
DigiKey Part Number
1189-2394-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10SGV33M5X6.1
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10SGV33M5X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
43 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C