TRR18EZPJ472 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
4.7 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
TRR18EZPJ472
DigiKey Part Number
TRR18EZPJ472-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR18EZPJ472
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TRR18EZPJ472 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)