RFN20NS6STL
DigiKey Part Number
846-RFN20NS6STLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RFN20NS6STLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RFN20NS6STLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFN20NS6STL
Description
DIODE STANDARD 600V 20A LPDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 20A Surface Mount LPDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
LPDS
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 20 A