RDD020N60TL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 1.847
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
In Stock: 849
N-Channel 600 V 2A (Ta) 20W (Tc) Surface Mount CPT3
RDD020N60TL
DigiKey Part Number
RDD020N60TL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDD020N60TL
Description
MOSFET N-CH 600V 2A CPT3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
20W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Supplier Device Package
CPT3
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C