BU37UA3WNVX-TL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SSON004X1010
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BU37UA3WNVX-TL
DigiKey Part Number
846-BU37UA3WNVX-TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU37UA3WNVX-TL
Description
IC REG LIN 3.7V 300MA 4SSON
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BU37UA3WNVX-TL Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.7V
Supplier Device Package
SSON004X1010
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA