PG0926.722NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 918
Datasheet
7.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 12 A 7mOhm Nonstandard
PG0926.722NLT
DigiKey Part Number
PG0926.722NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0926.722NLT
Description
FIXED IND 7.2UH 12A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PG0926.722NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
7mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)