PG0926.722NL
DigiKey Part Number
553-3148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0926.722NL
Description
FIXED IND 7.2UH 12A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 12 A 7mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
12.5A
DC Resistance (DCR)
7mOhm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)