RV6NAYSD504A
DigiKey Part Number
RV6N504C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV6NAYSD504A
Description
POT 500K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
295°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.510" Dia (12.95mm)