EEU-FC1J151B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2.700
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 26
150 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1J151B
DigiKey Part Number
EEU-FC1J151B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J151B
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1J151B Models
Ripple Current @ Low Frequency
448.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 100 kHz
Impedance
178 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C