EEU-FC1A181H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.977
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 713
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Similar
Nichicon
Nichicon
180 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A181H
DigiKey Part Number
EEU-FC1A181H-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A181H
Description
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A181H Models
Ripple Current @ Low Frequency
188.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C