ELXY100ELL181MFB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 713
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.977
Similar
180 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ELXY100ELL181MFB5D
DigiKey Part Number
565-1748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY100ELL181MFB5D
Description
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
109.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
273 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C