UPJ1A181MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.802
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 713
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.977
180 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1A181MED
DigiKey Part Number
493-15606-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A181MED
Description
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A181MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
205 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
460 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C