EEU-FC0J122 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 813
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 29
Parametric Equivalent
In Stock: 4
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
FC10 SERIES
EEU-FC0J122
DigiKey Part Number
P10201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J122
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J122 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C