EEU-FC0J122L
DigiKey Part Number
P10200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J122L
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FC0J122L Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
604 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C