EEU-EB2E470SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 53
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 286
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 10.777
Rubycon
Rubycon
In Stock: 819
CORNELL DUBILIER KNOWLES
TDK
Chemi-Con
In Stock: 482
Chemi-Con
In Stock: 27
KEMET
Ymin
Chinsan (Elite)
In Stock: 12
Surge
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-EB2E470SB
DigiKey Part Number
10-EEU-EB2E470SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB2E470SB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB2E470SB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
390.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
710 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C