EKXG351ELL470ML20S
DigiKey Part Number
565-1453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG351ELL470ML20S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXG351ELL470ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.075 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C