ECO-S2DP331CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 128
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 177
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Upgrade
Nichicon
In Stock: 305
Upgrade
In Stock: 222
In Stock: 173
Similar
Similar
In Stock: 566
In Stock: 131
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 553mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S2DP331CA
DigiKey Part Number
P6117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S2DP331CA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.56 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
553mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C